Co-Curricular Activities & Homework Clubs

 Autumn Term 2021
  
Lunchtime 13:30 - 14:00/14:10
MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
BTEC Music Club (B)
1.30pm - 2.10pm
Yr 11
M1
Mrs Cruickshank 
Christian Union
1.30pm - 2.10pm
All Years
H8
Mrs Wilmot
BTEC Music Club (Wk A)
1.30pm - 2.10pm
All Years
Studio
Mr Portnow
Orchestra
All Year
M1
Mrs Cruickshank
BTEC Music Club (Wk A)
1.30pm - 2.10pm
Yr 11
M1
Mrs Cruickshank 
Basket Ball
All Years
 Debating Club
1.30pm - 2.10pm
Sixth Form
SF4
Mr Birch
Music Tech Club
1.30pm - 2.10pm
All Years
H8
Mrs Wilmot
 Badminton
All Years
 
   Table Tennis
All Years
Touch Typing Club
1.30pm - 2.10pm
Yrs 7-9
H9
Mrs Puddy
   
    Boccia and Curling
All Years

   
Please check with the Teacher in Charge for start dates

After School 15:30 - 16:30/45
MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
 
Team Tennis
Yrs 7-8 Wk A
Yrs 9-10
(by invitation)
Woytek
 Progress Homework Club
3.20pm - 4.20pm
Invitation only
HB5
Mrs Bowker
Psychology Support Session
3.20pm - 4.20pm
Yrs 12 - 13
SF2
Mr Croxon
 Chemistry Catch-up
Year 12 & 13
S5
Dr Bingham
 Badminton/Fitness Suite
Years 9, 10, 11
Mr Fisher / Mr Aitkens
  
 Science Xtra
3.20pm - 4.20pm
Yr 11 (by invite only)

S1-3
Dr Bingham
Cambridge iMedia/CTEC
3.20 - 4.20
Yrs 10 - 11
H9
Mrs Puddy
Photography Focus
3.10 - 4.10
Yrs 10, 11, 12 & 13
IT1
Mr Fayers
 
  Maths Fun Bus
3.20pm - 5pm
Years 12/13
M1/M3
Maths Teaching Staff
GCSE Computer Science Support
Year 11
H6
Miss Mullane
Art Focus
3.20 - 4.10
Yrs 10, 11, 12 & 13
A3 & A4
Miss Owens / Mrs Giles
 
  Geography Society
Years 7, 8, 9
H2
Mr McFarlane
Computer Science Projects
Year 13
H8
Mr Marshall
Art Club
(starts after half term)
3.10 - 4.10

Yrs 7, 8, 9
A1
Mrs Roylance
 
  Computer Science Club
Years 7, 8, 9
H6
Miss Mullane
 Progress Homework Club
3.20pm - 4.20pm
Invitation only
HB5
Mrs Dhillon
School Council / Dirt is Good
Community Programme 
Years 7, 8 , 9
Miss Mullane
 
  Design Technology Club
Years 7, 8, 9
T6
Mrs Pashen
 Homework Club
3.30pm - 4.15pm
Year 7
IT1
Mrs Hartley / Miss Butler
 Social Sciences Support
3.20-4.20pm
Years 12-13
SF3
Mrs Hume
 
  Art Focus
Years 10, 11, 12, 13
A3 & A4
Miss Owen / Miss Giles
 Board Games Club
All Years
H3
Mr Birch / Mrs Meyer
 Problem Solving Club
3.20 - 4.00
Yrs 7, 8, 9
M5
Mr Meyer
 
  GCSE Computer Science Support
Year 11
H8
Miss Pilgrim
 Netball
Year 8
Miss Kadodia
 Spanish
3.20pm-4,20pm
Year 11
Room 16
Mr Ruiz Villar
 
 
Cookery Club (Wk B)
Year 7
T8/9
Mrs Crowe
 Netball
Year 9
Mrs McClatchie
Science Club
3.20pm-4,20pm
Years 7 & 8
S3
Mrs Crane
 
  Cookery Club (Wk B)
3.20 - 5pm
Year 8
T8/9
Ms Catanach
Basketball (Girls)
All Years
Miss Madz
Creative Writing Workshop
Year 7 - 9
E5
Miss Jones & Mrs Huxtable

 
  Rugby
Year 7 
Mr Johnson
Rugby
Sixth Form
Mr Ashby
 
BTEC Catch Up
Year 10 & Year 12
SF10
Ms King

 
  Netball
Year 7
Mr Mills

Table Tennis Club
All Years
 run by Youth Ambassadors
Biology Revision Clinic
Year 13
S9
Mr Woolman
 
  Rugby
Year 10 & 11
Mr Dangerfield
  Rugby
Year 9
Mr Ashby

 
  Netball
Years 10 & 11
Miss Madz


Rugby
Year 8
Mr Fisher
 
   Basketball
All Years
Mr Fisher


Badminton
Years 7 & 8
Mr Johnson
 
   Fitness Suite
Years 9, 10 & 11
Mr Ashby

   Rugby Skills (Girls)
All Years
Miss Mills
 
      Fitness Suite
Years 9, 10 & 11
Miss Madz
 
      Dodgeball Club
KS3
run by Youth Ambassadors
Mrs Pedder
 

Please check with the Teacher in Charge for start dates